Hoppa till sidans innehåll

Resultat VDM & DM 10 000 m 2013


Resultat VDM & DM 10 000 m

Östervångstadium Trelleborg,

Arrangör IFK Trelleborg Friidrottsklubb

Manuell tidtagning på alla grenar

7/9 Soligt, varmt, SO vind 7-8 m/s

DM placering på 10 000 m anges i vänsta kolumnen

 

           
    MÄN  10000 M      
1:a DM 1 Henry Churchill -87 Heleneholms IF 34.55.8  
  2 Johan Borgman -84 Heleneholms IF 38.19.4  
           
    M35  10000 M      
2:a DM 1 Marc Lövgren-Karlsson -74 Heleneholms IF 35.41.7  
  2 Pontus Kastberg Heleneholms IF 41.02.0
           
    M35  TRESTEG      
  1 Martin Pålsson -75 Heleneholms IF 9.44  0.0
           
    M35  KULA      
  1 Martin Pålsson -75 Heleneholms IF 9.37  
           
    M35  SPJUT      
  1 Martin Pålsson -75 Heleneholms IF 35.06  
           
    M40  10000 M      
3:a DM 1 Mats Aaman -72 IK Pallas 35.43.0  
  2 Max Lundberg -70 LK Myran 36.37.0  
  3 Magnus Andersson -69 Ystads IF 36.38.9  
  - Stefan Pettersson -69  Ystads IF dnf  
           
    M40  STAV      
  1 Peter Åkesson -69 Ystads IF 2.80
           
    M40  TRESTEG      
  1 Jonas Reingoldt -69 IFK Lund 10.71 0.3 
           
    M40  KULA      
  1 Jonas Reingoldt -69 IFK Lund 8.78  
           
    M40  SPJUT      
  1 Jonas Reingoldt -69 IFK Lund 30.91  
           
    M45  10000 M      
  1 Patrik Astrén -68 Ryssbergets IK 36.49.0  
  2 Christian Jörgensen -64 IK Pallas 38.49.9  
  3 Jörgen Holmqvist -66 Heleneholms IF 40.12.2  
  4 Stefan Magnusson -65 Friskis & Svettis 41.03.0  
  5 Nils-Arvid Olofsson -64 Ystads IF 41.31.0  
  6 Jan Forsberg -66 LK Myran 43.41.0  
  7 Erik Månsson -68 Heleneholms IF 45.36.0  
           
    M45  400 M HÄCK      
  1 Adam Crona -68 IS Göta 1.30.2
           
    M45  TRESTEG      
  1 Adam Crona -68 IS Göta 8.26  1.2
           
    M45  KULA      
  1 Thomas Hansson -64 IFK Trelleborg 9.02  
  2 Adam Crona -68 IS Göta 8.28  
           
    M45  SPJUT      
  1 Kauko Harjuniemi -64 IFK Trelleborg 38.00  
  2 Adam Crona -68 IS Göta 26.39  
           
    M50  10000 M      
  1 BG Nilensjö -63 IS Göta 37.27.3  
  2 Sven Lindeberg -63 IS Göta 38.12.9  
  3 Arne Mårtensson -60 Björnstorps IF 38.25.3  
  4 Alf Ek -60 Björnstorps IF 40.01.0  
  5 Stellan Nilsson -60 IS Göta 43.58.2  
           
    M50  400 M HÄCK      
  - Sven Lindeberg -63 IS Göta dns  
  - Lars Pettersson -61 IS Göta dns
           
    M50  TRESTEG      
  1 Lars Pettersson -61 IS Göta 10.71  0.3
           
    M55  10000 M      
  1 Lars Lindqvist -56 Björnstorps IF 40.28.1  
  2 Mikael Karlsson -56 Björnstorps IF 41.10.9  
  3 Anders Persson -55 GF Idrott 42.33.6  
           
    M55  KULA      
  1 Hasse Jönsson -58 Heleneholms IF 8.33  
           
    M60  10000 M      
  1 Kenneth Rosengren -52 LK Myran 42.10.0  
  2 Bo Andersson -52 Björnstorps IF 42.37.3  
  3 Magnus Bergh -49 Heleneholms IF 45.19.3  
  4 Kenny Linell -50 Björnstorps IF 53.46.5  
  - Bo-Göran Malmborg -50 Heleneholms IF bröt  
           
    M65  10000 M      
  1 Kaj Dewens -46 IS Göta 44.33.6  
  2 Klas Paulsson -47 Eslövs AI 46.30.5  
  3 Hans-Ingvar Andersson -47 Heleneholms IF 49.20.0  
  4 Ulf Karlström -47 Heleneholms IF 51.23.9  
           
    M65  300 M HÄCK      
  1 Hans-Ingvar Andersson -47 Heleneholms IF 1.05.9  
  2 Klas Fjällrot -44 Heleneholms IF 1.15.2  
           
    M65  STAV      
  1 Klas Fjällrot -44 Heleneholms IF 1.70
           
    M65  TRESTEG      
  1 Klas Fjällrot -44 Heleneholms IF 6.45  0.0
           
    M65  KULA      
  1 Klas Fjällrot -44 Heleneholms IF 10.61  
           
    M65  SPJUT      
  1 Klas Fjällrot -44 Heleneholms IF 26.94  
           
    M70  10000 M      
  1 Ingvar Olausson -40 Heleneholms IF 44.55.7  
  2 Palle Simonsson -43 Simrishamns AIF 46.22.0  
  3 Åke Jonson -42 Heleneholms IF 50.24.0  
  4 Björn Videfors -40 GF Idrott 53.05.0  
           
    M70  300 M HÄCK      
  1 Åke Jonson -42 Heleneholms IF 1.15.3
           
    M70  TRESTEG      
  1 Åke Jonson -42 Heleneholms IF 5.45  0.0
           
    M70  KULA      
  1 Åke Jonson -42 Heleneholms IF 8.60  
           
    M70  SPJUT      
  1 Åke Jonson -42 Heleneholms IF 15.40  
           
    M75 10000 M      
  1 Sune Cederpil -38 Björnstorps IF 64.09.0  
           
    M 80 10000 M      
  1 Gunnar Nilsson -33 Heleneholms IF 51.24.0  
           
    M75  TRESTEG      
  1 Werner Magnusson -34 Båstads GIF 7.79 0.0 
           
    M75  KULA      
  1 Gunnar Karlsson -37 Eslövs AI 10.27  
  2 Rolf Sjölin -38 Malmö AI 8.32  
  3 Werner Magnusson -34 Båstads GIF 8.04  
  4 Kjell Lind -36 IFK Lund 6.81  
           
    M75  SPJUT      
  1 Gunnar Karlsson -37 Eslövs AI 34.12  
  2 Rolf Sjölin -38 Malmö AI 24.57  
  3 Kjell Lind -36 IFK Lund 14.35  
    Werner Magnusson -34 Båstads GIF    
           
    K35  10000 M      
2:a DM 1 Åsa Litchenberg -77 Björnstorps IF 43.21.0  
3:a DM 2 Karolin Wennerbeck -75 Björnstorps IF 44.07.0  
           
    K40  10000 M      
1:a DM 1 Mia Havinder-69 Björnstorps IF 40.28.0  
           
    K45  10000 M      
  1 Bodil Mårtensson -64 Björnstorps IF 53.01.7  
           
    K45  KULA      
  1 Ann-Christin Lindh -65 IFK Lund 6.64  
           
    K45  SPJUT      
  1 Ann-Christin Lindh -65 IFK Lund 13.40
           
    K50  TRESTEG      
  1 Helen Gestsson -62 Heleneholms IF 8.47 0.9 
           
    K50  KULA      
  1 Barbro Bengtsson -63 Heleneholms IF 11.47  
  2 Helen Gestsson -62 Heleneholms IF 8.94  
           
    K50  SPJUT      
  1 Barbro Bengtsson -63 Heleneholms IF 28.35  
  2 Helen Gestsson -62 Heleneholms IF 22.35  
           
    K55  10000 M      
  1 Eva Lönnqvist 56 Ystads IF 44.49.0  
  2 Ylva Jönsson -55 Heleneholms IF 55.23.8  
           
    K65  KULA      
  1 Marianne Stankovski -44 IFK Lund 7.08  
           
    K65  SPJUT      
  1 Marianne Stankovski -44 IFK Lund 13.79  
           
    K75  KULA      
  1 Rosemarie Persson -37 IFK Lund 7.81  
  2 Anna-Lisa Lind -36 IFK Lund 6.95  
           
    K75  SPJUT      
  1 Anna-Lisa Lind -36 IFK Lund 12.00  
           
Uppdaterad: 2017-02-26 19:09
Skribent: Kjell Hansson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
IFK Trelleborg Friidrottsklubb - Friidrott
Vångavallen, Östervångsvägen
23155 Trelleborg

Besöksadress:
Vångavallen, Östervångsvägen
23155 Trelleborg

Kontakt:
Tel: +4641010166
E-post: This is a mailto link

Se all info